رئیس مرکز ترویج خدمات جهاد کشاورزی قاهان خبر داد

پروش ماهیان سردابی در منطقه قاهان

رئیس مرکز ترویج خدمات جهاد کشاورزی قاهان گفت: با توجه به کوهستانی بودن منطقه، پرورش ماهیان سردابی یکی از فعالیت های عمده بخش کشاورزی در دهستان قاهان به شمار می رود.

علیرضا چراغی با اشاره به اینکه بخش خلجستان از دو دهستان دستجرد و قاهان تشکیل شده است، اظهار داشت: دهستان قاهان یک منطقه کوهستانی است و به واسطه کوهستانی بودن، عمده فعالیت کشاورزی در این منطقه در زمینه باغات نیمه گرمسیری و سردسیری است.

وی افزود: باغات نیمه سردسیری ما شامل باغ انار، توت، انجیر و ... و باغات سردسیری شامل سیاه درخت از جمله گیلاس، آلبالو، قیصی و ... می باشد.

وی بیان داشت: یکی دیگر از فعالیت های عمده بخش کشاورزی در این دهستان پرورش ماهیان سردابی است که در حال حاضر سه مرکز پروانه دار در این زمینه مشغول به فعالیت هستند.

چراغی اضافه کرد: به واسطه خوش آب و هوا بودن دهستان قاهان، زنبورداری و تولید عسل نیز یکی دیگر از فعالیت های شاخص بخش کشاورزی در این منطقه به شمار می رود.

وی افزود: تولید عسل در دهستان قاهان بستگی به میزان ترسالی و بارندگی در منطقه دارد که اگر بارندگی خوب باشد، مهاجرت زنبورداران به مناطق دیگر کمتر می شود ولی اگر خشکسالی باشد، غالب زنبورداران به مناطق دیگری حتی خارج از منطقه مهاجرت می نمایند.

رئیس مرکز ترویج خدمات جهاد کشاورزی قاهان در ادامه سخنان خود به اجرای طرح پهنه بندی اراضی کشاورزی اشاره کرد و گفت: بر اساس سیاست های کلی وزارت جهاد کشاورزی، پهنه بندی اراضی کشاورزی در دهستان قاهان نیز به مرحله اجرا درآمد و در همین راستا روستاهای دهستان را به سه پهنه کشاورزی تقسیم کردیم.

چراغی خاطر نشان کرد: برای ارائه خدمات بهتر به بهره برداران، برای هر پهنه یک کارشناس مسئول انتخاب و این کارشناس را به بهره برداران بخش کشاورزی، شوراهای اسلامی و دهیاران معرفی نمودیم و راه های ارتباطی از جمله تلفن و پیامک را برای ارتباط سریع کشاورزان با کارشناس مربوطه در نظر گرفتیم.

وی بیان داشت: این طرح در بخش قاهان با استقبال خوبی مواجه شد و در حال حاضر تمام بهره برداران و کشاورزان بستگی به اینکه در کدام پهنه قرار دارند و نوع خدماتی که لازم دارند به کارشناسان مربوطه مراجعه می کنند.

چراغی با بیان اینکه دو هزار هکتار مساحت باغات منطقه قاهان می باشد که اکثرا درختان سردسیری هستند، گفت: در سرمای زودرس پائیزه سال گذشته خسارت زیادی به باغات دهستان قاهان وارد شد که همین موضوع باعث شده منبع اصلی تامین اقتصادی کشاورزان از بین برود و بنیه اقتصادی آنان ضعیف شده است.

وی در ادامه سخنان خود به بحث تغییر کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی اشاره کرد و افزود: عمده تغییر کاربری غیر مرتبط با کشاورزی در مناطق کوهستانی رخ داده که منطقه قاهان نیز از این قاعده مستثنی نبوده است و در همین راستا اقدامات بازدارنده بسیار خوبی را انجام داده ایم.

رئیس مرکز ترویج خدمات جهاد کشاورزی قاهان در بخش پایانی سخنان خود گفت: یکی از مشکلات عمده ما در این بخش خرد بودن مالکیت ها است که این موضوع ما را در راستای ارائه تسهیلات به بهره برداران، دچار مشکل کرده است.