معاون سازمان جهاد کشاورزی قم:

قم ازجمله استان‌های پیشرو در پرورش دام سنگین است

قم - ایرنا - معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: این استان در زمینه پرورش دام سنگین ازجمله استان‌های پیشرو است و تولیدات قم در این بخش علاوه بر تامین نیاز استان به سایر مناطق کشور نیز صادر می‌شود.

علی‌اصغر همت روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا،‌ بیان کرد: اکنون در بخش دام سنگین، بیش از ۱۲۰ هزار راس دام پرواری و ۲۴ هزار راس دام شیری در قم وجود دارد که نشان‌دهنده جایگاه این استان در تولید محصولات دامی کشور است.

وی افزود: درهمین رابطه سالانه بیش از ۲۸هزار و ۷۰۰ تن گوشت قرمز دام سنگین در قم تولید و به بازار استان و سایر مناطق ایران عرضه می‌شود.

وی با اشاره به این‌که صنعت پرورش دام سنگین نقش بسیار مهمی در تامین امنیت غذایی مردم دارد،‌ افزود: اکنون در این صنعت حدود ۱۳ هزار تن در بیش از ۶هزار و ۵۰۰ دامداری استان مشغول فعالیت هستند.

همت گفت: همچنین سالانه بیش از ۱۵۶ هزار تن شیر در قم تولید می‌شود که علاوه بر مصرف روزانه مردم در تهیه انواع محصولات لبنی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

وی بیان کرد:‌ توسعه دامداری در قم نیازمند تامین به‌موقع علوفه و سایر نهاده‌های مورداحتیاج دامداران است که در همین راستا سازمان جهاد کشاورزی قم در چارچوب طرح تغییر الگوی کشت، گسترش کشت گیاهان علوفه‌ای در استان را در دستور کار خود قرار داده است.

نزدیک به ۱۴ هزار تن در بخش کشاورزی قم مشغول فعالیت می‌کنند که در این میان بیش از یک هزار تن خانم هستند.

بیشتر بهره‌برداران بخش کشاورزی قم را روستاییان استان تشکیل می‌دهند به‌نحوی‌که کشاورزی به‌تنهایی ۴۵ درصد اشتغال روستائیان در بخش‌های مختلف استان را به خود اختصاص داده است.

میزان متوسط تولید بخش کشاورزی استان قم در سال برابر ۸۰۵ هزار تن در زمینهٔ محصولات زراعی،‌ باغی،‌ دامی و شیلات است.