برداشت گندم از مزارع استان قم آغاز شد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: امسال شش هزار و ۸۵۰ هکتار از مزارع استان زیر کشت این محصول استراتژیک رفته است.

برداشت گندم از مزارع استان آغاز شدبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز قم، عباس پورمیدانی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه در ۱۳۵۰ هکتار از اراضی استان ، گندم به صورت دیم و در باقی آن‌ها به صورت آبی کشت شده افزود: طبق پیش بینی‌ها امسال بیش از ۲۵ هزار تن گندم از مزارع استان برداشت می‌شود.

وی به تعیین نرخ خرید تضمینی گندم اشاره کرد و گفت: امسال هر کیلو گندم به مبلغ ۲۵۰۰ تومان خریداری می‌شود و با توجه به افزایش بیش از ۱۰۰۰ تومانی در مقایسه با سال گذشته ، امیدواریم با استقبال خوب کشاورزان در تحویل این محصول مواجه شویم.

پورمیدانی در ادامه از سمپاشی ۱۰۰۰ هکتار از اراضی استان به منظور مقابله با هجوم ملخ‌ها خبر داد و گفت: این اقدام در مراتع به تراکم ملخ صورت گرفته و با توجه به اینکه سمپاشی پیش از بالغ شدن ملخ‌ها بوده امسال شاهد هجوم بسیار کمتر این حشرات هستیم.

رئیس سازمان جهادکشاورزی گفت: ملخ‌هایی که در سطح شهر دیده می‌شود ملخ بومی استان است که در ۳۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی وجود دارد.

پورمیدانی با بیان اینکه نگرانی چندانی در خصوص هجوم ملخ‌های مراکشی در استان وجود ندارد، افزود: با گرم شدن تدریجی هوا و وجود رشته کوه‌های زاگرس و موانع طبیعی در مرکز کشور ، این ملخ‌ها توانایی رسیدن به استان را نخواهند داشت و در صورت نیاز به مقابله با آن‌ها تدابیر لازم پیش از ورود آن‌ها به استان اتخاذ می‌شود.