Agricultural Organization of Qom

رهبری
امروز یکشنبه 02 اردیبهشت 1403
منتشر شده در تاریخ یکشنبه 07 آبان 1402

استقبال کشاورزان پیشرو قمی از اجرای الگوی کشت

ایسنا/قم مجری الگوی کشت استان قم، بیان کرد: خوشبختانه کشاورزان استان قم در اصلاح الگوی کشت با وجود توجیه اقتصادی طرح، جزء کشاورزان پیشرو هستند؛ و بزرگترین مانع در اجرای کامل طرح الگوی کشت این است که اعتبارات تخصیص داده شده جوابگوی این طرح نیست.

مجید علی پور مجری الگوی کشت استان قم در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص رویکردهای طراحی الگوی کشت در استان قم، عنوان کرد: کاهش آب مصرفی در بخش کشاورزی مطابق با آب قابل برنامه‌ریزی، حفظ و ارتقاء شاخص‌های اقتصادی و تجاری محصولات، حفظ و ارتقاء تولید بر اساس الگوی مصرف فعلی، پایداری الگو و سطح گیاهان چندساله، توسعه کشت گیاهان پاییزه، تامین نیاز استان به نباتات علوفه‌ای با ورود علوفه جدید و کم آب بر، توسعه کشت دانه‌های روغنی، توسعه کشت در دیم زارها، افزایش ضریب نفوذ دانش، افزایش ضریب خود اتکایی به محصولات تولیدی و افزایش ضریب نفوذ بذر از جمله رویکردهای الگوی کشت در استان است.

وی با بیان اینکه در طراحی الگوی کشت باید متناسب با شرایطی که حاکم بر هر اقلیم است مطالعه و در  نهایت برنامه‌ریزی انجام شود، ادامه داد: با توجه به اقلیم گرم و خشک قم با بحران کم آبی مواجه هستیم لذا برای این منظور در برنامه الگوی کشت استان بیشتر به سمت کشت گیاهان کم آب و مقاوم در برابر خشکی همچون سورگوم، تریتیکاله حرکت کردیم و در مجموع کشت‌های مقاوم و همچنین استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری با هدف بهینه سازی مصرف آب را در برنامه داریم.

علی پور تصریح کرد: جایگزینی محصولات در الگوی کشت به دو نوع صورت می‌گیرد؛ یکی جایگزینی ارقام اصلاح شده محصولات فعلی است، به این معنا که ارقام اصلاح شده نسبت به گذشته نیاز آبی کمتر و طول دوره رشد کمتر و بازدهی بیشتری دارند.

وی نوع دوم جایگزینی محصولات کشاورزی را ورود گیاهان جدید دانست و گفت: در این راستا تریتیکاله که نسبت به خشکی، کم آبی، آفات و بیماری‌ها و در برابر سرما مقاوم است و می‌تواند جایگزین خوبی برای غله باشد را وارد الگوی کشت استان کردیم؛ همچنین کاملینا و سورگوم نیز از جمله گیاهان جدیدی است که وارد چرخه کشت استان شده است.

علی پور با بیان اینکه گیاهانی همچون تریتیکاله، کینوآ، کاملینا، چغندر علوفه‌ای، ارزن، سورگوم دانه‌ای و علوفه‌ای در استان تست شده است، افزود: خوشبختانه بازدهی محصول تریتیکاله در استان مطلوب ارزیابی شده است؛ این محصول عملکرد خوبی نسبت به محصول جو دارد و از طرفی هزینه کاشت و داشت آن کمتر است، لذا در حال حاضر با استقبال کشاورزان مواجه هستیم، همچنین عملکرد و بازدهی دیگر محصولات نیز در حال بررسی هستند.

مجری الگوی کشت استان قم، بیان کرد: خوشبختانه کشاورزان استان قم در اصلاح الگوی کشت با وجود توجیه اقتصادی طرح، جزء کشاورزان پیشرو هستند؛ و بزرگترین مانع در اجرای کامل طرح الگوی کشت این است که اعتبارات تخصیص داده شده جوابگوی این طرح نیست.

وی در پایان با بیان اینکه رسانه‌ها نقش مهمی در اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم در راستای تحقق طرح الگوی کشت دارند، یادآور شد: امیدواریم با حمایت رئیس جهاد کشاورزی و همچنین با همکاری کشاورزان و کارشناسان ذی ربط و دستگاه‌های مرتبط این طرح را عملی کنیم چرا که آینده خود و فرزندانمان در گرو اجرای این طرح ملی است.