Agricultural Organization of Qom

رهبری
امروز یکشنبه 02 اردیبهشت 1403
منتشر شده در تاریخ شنبه 20 آبان 1402

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ مرکز قم، محمدعلی نیکبخت، وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه نشست آموزشی با حضور حوزه‌های نمایندگی ولی فقیه در جهاد کشاورزی با بیان اینکه با بازسازی و فعالسازی واحدهای راکد صنعت مرغداری از پایان اسفند امسال واردات مرغ و تخم مرغ نخواهیم داشت، گفت: با بازسازی ۸۰ درصدی صنعت مرغداری کشور و تامین ۴ گله برای جوجه ریزی از اسفند امسال از واردات مرغ و تخم مرغ نطفه‌دار بی‌نیاز خواهیم بود.

وی به زیرساخت‌های آبخیزداری، آبخوان‌داری و تامین آب سفره‌های زیرزمینی با عنوان طرح آب و خاک اشاره کرد و افزود: در حال حاضر ۹۰۰ هزار هکتار زمین در اطراف سد‌های کشور داریم که با تامین منابع مالی می‌توانند در بخش کشاورزی وارد عرصه تولید شود.

وزیر جهاد کشاورزی از وجود زیر ساخت های لازم برای خودکفا شدن در محصولات جو، گندم، برنج، پنبه و شکر اشاره کرده و گفت: به رغم وجود امکان همچنان وارد کننده هستیم.

نیکبخت صنعت شیلات و آبزی پروری را مهم‌ترین بخش کشاورزی در حوزه اقتصاد ملی و فرصت سرمایه‌گذاری دانست که اگر این بخش تقویت شود تولید، اشتغال، صادرات و ارزآوری را به همراه خواهد داشت.

وی ادامه داد: ۲۴ هزار هکتار سایت پرورش میگو در سواحل شمال و جنوب کشور وجود دارد که با ۱۰ هزار میلیارد تومان می‌توانند وارد عرصه تولید شوند.

در ادامه حجت الاسلام ربانی نماینده ولی فقیه در جهاد کشاورزی گفت: اولین دوره آموزشی رسالت با هدف دانش افزایی با حضور ۵۰ نماینده ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها به میزبانی قم برگزار شد که این دوره‌های آموزشی به صورت پیوسته تا یک سال ادامه خواهد داشت.

وی افزود: این نشست آموزشی که از ۱۶ آبان آغاز شده و تا به امروز ادامه داشت نمایندگان ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی در موضوعات مدیر فرهنگی، جهاد تبیین، مدرسی معارف اسلامی و تبلیغ در حوزه فرزندآوری به بحث و گفت‌وگو پرداختند.