Agricultural Organization of Qom

رهبری
امروز یکشنبه 02 اردیبهشت 1403
منتشر شده در تاریخ پنج‌شنبه 09 آذر 1402

رئیس اداره مکانیزاسیون سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: استان قم در بین استان‌های کشور از عملکرد مکانیزاسیون قابل قبولی برخوردار است و با توجه به مقادیر ضریب مکانیزاسیون، استان قم از میزان عملکرد تکلیفی جلوتر است.

حسین کوه خضری در گفت‌وگو با ایسنا، عنوان کرد: ابزار اجرایی شدن سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی در زمینه الگوی کشت ادوات مکانیزه‌ای است که در زمین به کار می‌گیریم، بنابراین اگر قرار باشد راه را برای کشاورز مشخص کنیم اما ابزاری برای اجرای آن سیاست نداشته باشد عملا به نتیجه مطلوب نمی‌رسیم.

وی اظهار کرد: استان قم در بین استان‌های کشور از عملکرد مکانیزاسیون قابل قبولی برخوردار است و با توجه به مقادیر ضریب مکانیزاسیون استان قم از میزان عملکرد تکلیفی جلوتر است.

رئیس اداره مکانیزاسیون سازمان جهاد کشاورزی قم، بیان کرد: در حوزه مکانیزاسیون با توجه به الگوی کشت، کاهش نزولات آسمانی و کمبود عناصر عالی در خاک نیاز مبرم داریم با اصلاح سیستم کاشت به سمتی حرکت کنیم که کشاورزی حفاظتی بیشتر به کار رفته شود.

وی ادامه داد: در کشاورزی حفاظتی علاوه بر اینکه با حفظ بقایا در خاک، شوری خاک کنترل می‌شود، با افزایش مواد عالی در خاک ظرفیت نگهداری آب در خاک بالا می‌رود و به تبع مصرف آب کاهش پیدا می‌کند؛ بنابراین ادواتی که در حوزه کشت حفاظتی موثر هستند را مورد توجه قرار دادیم.

کوه خضری کرد: یکی از اقدامات شاخص دولت سیزدهم در حوزه مکانیزاسیون طرح جایگزینی ماشین‌آلات فرسوده کشاورزی است که این طرح در پنج استان کشور اجرایی شد که قم نیز از جمله آن‌ها است و سهمیه‌ای برای نوسازی تعدادی از ماشین آلات کشاورزی از جمله ۲ دستگاه کمباین به این استان اختصاص داده‌ شد.

وی عملکرد شش ماهه اول سال جاری جهاد کشاورزی را در حوزه مکانیزاسیون مورد توجه قرار داد و گفت: برگزاری ۴ جلسه کمیته واگذاری سوخت، جایگزینی ۲ دستگاه کمباین‌ فرسوده، ۱۰ هکتار استفاده از روش‌های کشت نوین برای افزایش بهره‌وری و تولید بیشتر نظیر نوتیلیج، برگزاری ۳ جلسه آموزش حضوری کارشناسان و بهره برداران، افزایش ۱۰ درصدی ضریب مکانیزاسیون (ماشینی شدن بخش کشاورزی) به دلیل ورود ماشین‌ها و ادوات بیشتر به بخش کشاورزی از جمله اقدامات جهاد کشاورزی در سال جاری بوده است.  

رئیس اداره مکانیزاسیون سازمان جهاد کشاورزی قم، با اشاره به عملکرد قابل قبول جهادکشاورزی استان در حوزه مکانیزاسیون در سال جاری، تاکید کرد: در خصوص استفاده از روش‌های کشت نوین برای افزایش بهره وری و تولید بیشتر نظیر نوتیلیج، برگزاری جلسات آموزش حضوری کارشناسان و بهره برداران و همچنین جایگزینی کمباین‌های فرسوده در شش ماهه نخست سال گذشته اقدامی صورت نگرفته بود، در حالی که در سال جاری شاهد اقدامات مثبت در این زمینه هستیم.