Agricultural Organization of Qom

رهبری
امروز سه‌شنبه 29 خرداد 1403
منتشر شده در تاریخ یکشنبه 09 بهمن 1401

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قم – ۲ طرح سامانه‌های نوین آبیاری روز پنجشنبه با هدف کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی با حضور احمد امیر آبادی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در شهرستان جعفرآباد استان قم به‌ بهره‌برداری رسید.

رییس سازمان جهاد کشاورزی قم در حاشیه آیین بهره‌برداری از این طرح‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، بیان کرد: یکی از این طرح‌ها در مزرعه‌ای به وسعت ۵۰ هکتار با اعتباری بیش از ۱۰ میلیارد ریال و طرح دیگر در عرصه‌ای به وسعت ۶۷.۵ هکتار با اعتباری حدود ۱۵ میلیارد ریال اجرا شد که در کل با بهره‌برداری از این طرح‌ها در حدود ۱۰۰ هزار متر مکعب در مصرف آب صرفه جویی به عمل آمد.

محمد رضا حاجی رضا با اشاره به این‌که سیستم آبیاری هیدروفلوم ( لوله‌های دریچه دار ) در این دو مجموعه کشاورزی اجرا شده‌است، ادامه داد: با بهره‌برداری از این طرح‌ها در مزارع مورد نظر بین ۲۵ تا ۳۰ درصد در مصرف آب آن‌ها صرفه‌جویی شد که میزان قابل توجهی است.

وی ادامه داد: کلنگ اجرای طرح‌های فوق، شهریورماه امسال به زمین خورد و با پیگیری سریع برنامه‌ها در مدت زمان کوتاهی شاهد بهره برداری از آن هستیم،‌ همچنین قبل از اجرای طرح سامانه‌های نوین آبیاری، طرح تسطیح اساسی نیز در این اراضی انجام شد که همین کار هم کاهش ۱۵ درصدی مصرف آب را در آن‌ها به دنبال داشت.

شهرستان جعفرآباد از دو بخش قاهان و مرکزی تشکیل شده‌ که جمعیت رسمی شهرستان ۲۷ هزار نفر و جمعیت غیر رسمی آن ۴۰ هزار نفر است.

با مصوبه هیات دولت و پیگیری های استاندار وقت قم در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ تشکیل شهرستان‌های جدید کهک و جعفریه در استان قم تصویب شد.

بیش از ۱۴ هزار بهره‌بردار در زمینه تولید محصولات کشاورزی در استان قم فعال هستند، همچنین میزان متوسط تولید بخش کشاورزی قم در سال ۸۵۰ هزار تن در زمینه محصولات زراعی،‌ باغی،‌ دامی، شیلات و گلخانه‌ای است؛ بیشتر بهره‌برداران بخش کشاورزی را روستاییان استان تشکیل می‌دهند به‌نحوی‌که کشاورزی به‌تنهایی حدود ۵۰ درصد اشتغال روستاییان در بخش‌های مختلف قم را به خود اختصاص داده‌است.