Agricultural Organization of Qom

رهبری
امروز سه‌شنبه 02 مرداد 1403
منتشر شده در تاریخ پنج‌شنبه 16 فروردین 1403

رییس سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: از مهمترین اولویت‌های ما، استفاده از نیروهای جوان در فعالیت‌های کشاورزی استان است و در همین رابطه با همکاری مراکز علمی در حال پروش نیروهای جدید هستیم.

محمد رضا حاجی رضا روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، بیان داشت: در همین رابطه هنرستان کشاورزی استان زیر نظر سازمان جهاد کشاورزی فعال شده‌است و اکنون حدود ۲۰۰ دانش‌آموز در آن مشغول فراگیری مهارت‌های لازم برای ورود به عرصه کشت و تولید محصولات غذایی مورد نیاز مردم هستند.

وی افزود: با پرورش و آغاز به کار این نیروهای مستعد و جوان که بیشتر فرزندان کشاورزان قدیمی استان هستند، روند تامین نیروی انسانی توانمند مورد نیاز برای حفظ و توسعه فعالیت‌های کشاورزی در قم تضمین می‌شود و این موضوعی مهم در تحقق امنیت غذایی مردم است.

وی ادامه داد: اعتقاد داریم برای موفقیت در اجرای برنامه‌های مورد نظر در بخش کشاورزی قم باید از ظرفیت جوانان علاقه‌مند به فعالیت در این عرصه در کنار کشاورزان قدیمی و با سابقه بیشتر استفاده کرد و در همین رابطه بسترهای خوبی برای گسترش آموزش مباحث کشاورزی در استان ایجاد شده‌است.

گفتنی‌است ۱۰۴ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان قم وجود دارد، از این میزان به طور میانگین ۶۴ هزار هکتار به زیر کشت می‌رود که ۴۲ هزار هکتار آن مزرعه و ۲۲ هزار هکتار آن باغ است.

به طور کلی بیش از ۱۴ هزار بهره‌بردار در زمینه تولید محصولات کشاورزی در قم فعال هستند، همچنین میزان متوسط تولید بخش کشاورزی استان در سال ۸۰۰ هزار تُن در زمینهٔ محصولات زراعی،‌ باغی،‌ دامی، شیلات و گلخانه‌ای است.

بیشتر بهره‌برداران بخش کشاورزی را روستاییان تشکیل می‌دهند به‌نحوی‌که کشاورزی به‌تنهایی حدود ۵۰ درصد اشتغال روستاییان در بخش‌های مختلف قم را به خود اختصاص داده‌است.