Agricultural Organization of Qom

رهبری
امروز سه‌شنبه 29 خرداد 1403
منتشر شده در تاریخ پنج‌شنبه 10 اسفند 1402

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی قم گفت: کود یارانه‌ای مورد نیاز کشاورزان استان، تنها بر اساس اطلاعات سامانه پهنه بندی و بر اساس الگوی کشت توزیع می‌شود.

حسین زند روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، بیان داشت: برنامه ابلاغی کودهای یارانه‌ای سال ۱۴۰۲ استان قم مقدار ۱۷ هزار و ۷۰۲ تُن، شامل ۱۱ هزار و ۴۱۸ تُن کودهای ازته، چهار هزار و ۲۸۴ تُن کودهای فسفاته و ۲ هزار تُن کودهای پتاسه بوده‌است که از ابتدای سالجاری تا دیماه به‌طور کامل و ۱۰۰ درصد تدارک و تامین گردید و جهت مصرف کشاورزان عزیز و زحمتکش استان توزیع و مصرف شد.

وی اظهار کرد: بر اساس تکلیف وزارت جهاد کشاورزی برای سالجاری و برای کل کشور، شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تُن کود برای بخش کشاورزی باید تامین کرد و از این میزان ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تُن ازته، ۵۵۰ هزار تُن فسفاته و ۲۵۰ هزار تُن پتاسه است که تا به امروز دو میلیون و ۵۵۰ هزار تُن‌ آن یعنی ۸۸ درصد محقق شده‌است؛ در روزهای باقیمانده از سال جاری نیز ۱۲ درصد باقیمانده کود مورد نیاز کشاورزان تامین خواهد شد.

وی با اشاره به کم‌مصرفی کود در بخش کشاورزی ادامه داد: با این وجود مصرف کود در بخش کشاورزی در سال ۱۴۰۱ رکورد زد به طوری‌که بیش از ۲۲ هزار تُن انواع کودهای یارانه‌ای در بخش کشاورزی استان قم مورد استفاده قرار گرفت.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی قم ادامه داد: ۸۵ درصد کود یارانه‌ای مصرفی در بخش کشاورزی در داخل کشور تولید می‌شود و از سه سال قبل پروژه‌هایی برای خودکفایی در کودهای فسفات و پتاس در دست داریم به طوری‌که در حال حاضر ۲۰ پروژه به بهره‌برداری رسیده‌است.

وی با بیان این‌که کودهای پتاس و فسفات در سطح کشور به طور معمول کم مصرف می‌شود که در حال جبران شدن است، بیان داشت: باتوجه به سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های به‌عمل آمده در سال‌های اخیر، خوشبختانه اکنون مصرف این دو کود بطور متعادل و متناسب می‌باشد و استان قم در این رابطه جایگاه خوب و قابل قبولی قرار دارد و در سطح کشور رتبه برتر را کسب نموده‌است.

زند درخصوص صادرات کود گفت: ایران از بزرگترین شرکت‌های صادر کننده کود اوره در دنیاست به طوری که از هشت میلیون تُن تولید این محصول در کشور ۲٫۱ تا ۲٫۴ میلیون تُن در داخل مصرف و مابقی صادر می‌شود.

وی گفت: کشاورزان به‌طور متوسط تنها ۳۰ درصد قیمت تمام شده کودهای یارانه‌ای را پرداخت می‌کنند و مابقی آن از محل یارانه‌های دولتی پرداخت می‌شود. برای مثال قیمت تمام شده یک کیسه ۵۰ کیلوگرمی کود اوره برای دولت بالغ بر ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان تمام می‌شود.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی قم ادامه داد: درحالی‌که قیمت فروش آن به کشاورز، ۱۵۰ هزار تومان است و الباقی، یارانه‌ای است که دولت به بخش کشاورزی پرداخت می‌کند تا در قبال آن تولید محصولات اساسی کشاورزی رشد و رونق پیدا کنند که نتیجه آن در رشد خوب تولید گندم در سال جاری و خودکفایی کشور در این زمینه مشاهده شد.

زند در ادامه، در مورد روند توزیع و نظارت کودهای یارانه‌ای در کشور گفت: سامانه‌ای از سال‌های پیش در این ارتباط راه‌اندازی شده‌است که تمام مراحل توزیع تا مصرف این محصول را نظارت می‌کند و بر خود این سامانه نیز نهاده‌های مسئول، نظارت دارند.

وی ادامه داد: کود یارانه‌ای به کشاورزانی داده می‌شود که الگوی کشت را رعایت کنند و به تولید خارج از چارچوب الگوی کشت استان، کود تخصیص داده نمی‌شود.

۱۰۴ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان قم وجود دارد، از این میزان به طور میانگین ۶۴ هزار هکتار به زیر کشت می‌رود که ۴۲ هزار هکتار آن مزرعه و ۲۲ هزار هکتار آن باغ است.

بیش از ۱۴ هزار بهره‌بردار در زمینه تولید محصولات کشاورزی در قم فعال هستند، همچنین میزان متوسط تولید بخش کشاورزی استان در سال ۸۰۰ هزار تن در زمینهٔ محصولات زراعی،‌ باغی،‌ دامی، شیلات و گلخانه‌ای است.

بیشتر بهره‌برداران بخش کشاورزی را روستاییان تشکیل می‌دهند به‌نحوی‌که کشاورزی به‌تنهایی حدود ۵۰ درصد اشتغال روستاییان در بخش‌های مختلف قم را به خود اختصاص داده‌است.