Agricultural Organization of Qom

رهبری
امروز سه‌شنبه 02 مرداد 1403
منتشر شده در تاریخ پنج‌شنبه 31 خرداد 1403

رییس سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: در راستای اجرای هرچه بهتر راهبرد تغییر الگوی کشت استان در دولت سیزدهم، طی سه ‌سال گذشته کشت گیاهان مقاوم به بیماری و کم آبی همچون تریتیکاله در مزارع قم افزایش یافت.

محمد رضا حاجی رضا روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، بیان داشت: در همین رابطه سطح زیر کشت گیاه تریتیکاله در زمین‌های کشاورزی قم به ۲ هزار هکتار رسید که این موضوع نشان دهنده موفقیت کشت این گیاه در استان و استقبال کشاورزان قمی از آن است.

وی افزود: همچنین در سایر محصولات راهبردی همچون گندم و جو نیز سازمان جهاد کشاورزی قم استفاده از رقم‌های جدید و مناسب با شرایط آب و هوایی استان را در دستور کار خود قرار داده‌ و در همین رابطه نتایج خوبی از نظر ارتقا بهره‌وری در بخش کشاورزی قم حاصل شده‌است.

گفتنی است استفاده از گیاه تریتیکاله که در مقابل آفات و بیماری‌ها مقاومت بیشتری از جو دارد و آب کمتری نیز از آن مصرف می‌کند طی سال‌های اخیر در قم مورد توجه قرار گرفته است.

به طور کلی قم در زمینه اجرای طرح تغییر الگوی کشت در سطح کشور پیشتاز است و در همین رابطه با پیاده‌سازی برنامه‌های آن علاوه بر کاهش مصرف آب، موضوع مهم ارتقا بهره‌وری و افزایش سطح تولید محصولات در بخش کشاورزی قم برای تامین امنیت غذایی مردم نیز دنبال می‌شود.

تریتیکاله غله‌ای جدید است که در نتیجه تلاقی ژنوم‌های گندم جنس Triticum و چاودار جنس Secale به وجود آمده‌ و در این مورد گندم به جای گیاه مادر به کار گرفته شده و دانه‌های گرده از چاودار می‌باشد. گیاه “تریتیکاله” به دلیل مقاومت بیشتر در برابر آفات، بیماری‌ها و سرما جایگزینی مناسبی برای جو است.