Agricultural Organization of Qom

رهبری
امروز یکشنبه 02 اردیبهشت 1403
منتشر شده در تاریخ سه‌شنبه 31 مرداد 1402

۱۸ طرح کشاورزی به مناسبت هفته دولت افتتاح خواهد شد
به مناسبت فرا رسیدن هفته دولت ۱۸ طرح کشاورزی با اعتباری بالغ بر ۲۰۱۶۴۹۱ میلیون ریال افتتاح خواهند شد که در مجموع طرح‌ها ۱۷۲ نفر به اشتغال خواهند رسید.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قم،محمدرضا حاجی‌رضا رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان باهنر و رجایی و تبریک فرا رسیدن هفته دولت، اظهار کرد: مدیران دستگاه‌ها وظیفه دارند در مناسبت‌های مختلفی همچون هفته دولت دستاوردها، کارکردها و ظرفیت‌های مربوط به حوزه خود را برای مردم تبیین کنند.
وی افزود: ما نیز در مجموعه جهاد کشاورزی موظف هستیم در راستای رویکرد شفاف‌سازی مسائل فوق‌الذکر را به مردم عزیز اطلاع دهیم. در مقابل مردم عزیز هم با کسب آگاهی می‌توانند ضعف‌ها را شناسایی کرده و مطالبه کنند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم با اشاره به ماموریت مهم جهاد کشاورزی در سراسر کشور، تصریح کرد: تامین امنیت غذایی اصلی‌ترین ماموریت این سازمان در کشور محسوب می‌شود؛ رویکردی که دولت سیزدهم طی این مدت با نگاه به تولیدات داخلی به‌دنبال تامین امنیت غذایی مردم است.
حاجی‌رضا اشاره کرد: سازمان جهاد کشاورزی استان قم در راستای رویکرد دولت سیزدهم و تامین امنیت غذایی کشور نقشی پررنگ و اساسی در این مدت ایفا کرده است زیرا واقعیت این است که ظرفیت خوبی در استان وجود دارد، تولیدات کشاورزی استان به 850 هزار تن رسیده و ما شاهد رشد 5 درصدی اشتغال در بخش کشاورزی بوده‌ایم.
وی در ادامه افزود: ما در مجموعه جهاد کشاورزی موظف هستیم در راستای توسعه و پایداری تولید و اشتغال در بخش کشاورزی همچنان تلاش کرده و گام‌های مثبتی در راستای تضمین آینده برداریم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم با اشاره به رتبه‌بندی‌های این سازمان در کشور، عنوان کرد: درحال حاضر وضعیت کشاورزی استان در سراسر کشور رتبه‌های خوبی را به خود اختصاص داده است؛ برای مثال در حوزه تولید گوشت ماهیان خاویاری رتبه ششم، رتبه هفتم تولید خاویار پرورشی، رتبه دهم ماهیان زینتی، رتبه سوم در تولید مرغ تخم‌گذار، رتبه سوم تولید توت و رتبه‌های خوبی در سایر تولیدات بخش کشاورزی به نام استان قم ثبت شده است.

حاجی‌رضا خاطرنشان کرد: علاوه بر این مجموعه استان نگاه ویژه‌ای در حوزه تولیدات زراعی و گیاهان دارویی دارد که امیدواریم مسیر رشد و پیشرفت در حوزه تامین امنیت غذایی همچنان ارتقا یابد.
وی در ادامه بیان کرد: بخش دیگر فعالیت‌های سازمان جهاد کشاورزی استان قم مربوط به حوزه سامانه‌های آبیاری می‌شود. در سال گذشته هزار و 453 هکتار از اراضی کشاورزی استان تحت پوشش عرصه سامانه آبیاری قرار گرفت، همچنین حدود 11 کیلومتر از قنوات استان را مرمت و بازسازی کردیم.
حاجی‌رضا با بیان اینکه استان در بحث تولیدات دامی وضعیت خوبی دارد، ابراز کرد: مطابق رویکرد تولید گوشت قرمز، طیور، گوشت مرغ و شیرخام در استان قم طی این مدت آمار و ارقام خوبی را در حوزه تولیدات دامی کسب کرده‌ایم. در بخش شیلات 700 استخر ذخیره آب که ظرفیت 2 هزار و 300 تنی تولید را با آن مدیریت و کنترل می‌کنیم.
وی مطرح کرد: سال گذشته حدود 80 تن تولید گوشت خاویار داشتیم که آمار قابل قبولی محسوب می‌شود، 128 کیلوگرم خاویار پرورشی صادراتی در استان طی یک سال اخیر تولید شده است و 7 میلیون قطعه تولید ماهیان زینتی داریم که امیدواریم با استفاده از ظرفیت اشتغال پایدار بتوانیم تولیدات خود را افزایش دهیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم در ادامه اظهار کرد: در حوزه امور اراضی نیز جهاد کشاورزی استان اقدامات قابل دفاع و شاخصی انجام داده است؛ برای مثال در بحث صدور سند طی یک سال اخیر 366 پلاک ثبتی در قالب 59 کمیسیون استانی و 60 کارگروه شهرستانی تعیین تکلیف شده است.
حاجی‌رضا در تشریح برنامه‌های این سازمان در سال 1402 گفت: باتوجه به شرایط اقلیمی خاصی همچون کاهش میزان بارش، افزایش دما و… که استان در سال 1402 دارد، هدف‌گذاری کرده‌ایم تا در پایان سال جاری رشد 7 درصدی را در بخش تولیدات کشاورزی داشته باشیم. برنامه‌ریزی‌های لازم در راستای این هدف شکل گرفته و از تمام ظرفیت‌های علمی و عملی که در استان وجود دارد برای رسیدن به نتیجه بهره خواهیم برد.