Agricultural Organization of Qom

رهبری
امروز شنبه 25 فروردین 1403
منتشر شده در تاریخ دوشنبه 29 آبان 1402

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: از ابتدای سال‌جاری تا مهرماه بیش‌از ۱۰۳ هزار تُن انواع محصولات باغی در قم تولید و به بازار عرضه شده‌است.

مسلم ابراهیمی روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، بیان داشت: سازمان جهاد کشاورزی قم برای افزایش و بهبود وضعیت تولید محصولات باغی استان برنامه‌های متنوعی را دنبال می‌کند که از جمله آن اصلاح، نوسازی و جایگزینی باغات است، در همین راستا طی مدت یاد شده این برنامه در یک‌هزار و ۵۷۲ هکتار از باغات قم اجرا شد.

وی افزود: همچنین طرح‌های توسعه باغات استان نیز متناسب با ظرفیت‌های اقلیمی و توان تامین آب در منطقه مورد نظر اجرا می‌شود که در این خصوص نیز در نیمه نخست سال جاری ۲۵۸ هکتار به مساحت باغات استان اضافه شد.

وی در ادامه به وضعیت تولید نهال در استان قم اشاره کرد و گفت: طی مدت یاد شده در حوزه باغبانی استان ۱۲۰ هزار اصله نهال متناسب برای کشت در شرایط اقلیمی قم برای تولید انواع محصولات باغی تولید شد.

گفتنی است انواع باغ میوه‌های گرمسیری و سردسیری در استان موجود است و باغداران قمی توانسته‌اند با وجود محدودیت‌های منابع آبی و شرایط خاص جغرافیایی این استان، حداقل در تولید ۲۵ محصول باغی پرمصرف عملکرد موفق و مطلوبی داشته باشند.

محصولات باغی قم تنوع زیادی دارد و این استان در تولید برخی از آن‌ها با وجود کم بودن سطح زیر کشت، به دلیل کیفیت بالای محصول در کشور سرآمد است.

باغ‌های قم در مناطق مختلف استان از دشت‌ گرفته تا نقاط کوهستانی ‌ایجاد شدند و در هر کدام با توجه به موقعیت قرارگیری و شرایط آب و هوایی منطقه، محصولی خاص تولید می‌شود.

لازم به توضیح است ۱۰۴ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان قم وجود دارد که از این میزان ۶۴ هزار هکتار سطح زیر کشت مزارع و باغ هاست که ۴۲ هزار هکتار آن مزرعه و ۲۲ هزار هکتار آن باغ است.

به طور کلی بیش از ۱۴ هزار بهره‌بردار در زمینه تولید محصولات کشاورزی در قم فعال هستند، همچنین میزان متوسط تولید بخش کشاورزی استان در سال ۸۵۰ هزار تن در زمینهٔ محصولات زراعی،‌ باغی،‌ دامی، شیلات و گلخانه‌ای است.

بیشتر بهره‌برداران بخش کشاورزی را روستاییان تشکیل می‌دهند به‌نحوی‌که کشاورزی به‌تنهایی حدود ۵۰ درصد اشتغال روستاییان در بخش‌های مختلف قم را به خود اختصاص داده‌است.