مدیر صنایع تبدیلی و غذائی جهاد کشاورزی قم:‌

راهبرد سازمان جهاد کشاورزی قم کاهش ضایعات تولید کشاورزی است

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی قم گفت:‌ ازجمله راهبردهای مهم این سازمان در سال رونق تولید،‌ کاهش حجم ضایعات در جریان تولید محصولات کشاورزی است.

حسین طاهری فرد عصر شنبه در گفت‌ وگو با خبرنگار ایرنا افزود:‌ در سال جاری برای پشتیبانی از فعالیت بهره‌برداران بخش کشاورزی استان به ‌منظور افزایش ضریب تبدیل و کاهش ضایعات در فرآیند تولید محصولات،‌ از همه ظرفیت‌های سازمان جهاد کشاورزی استفاده خواهد شد.

وی افزود:‌ تنوع‌بخشی به فعالیت‌های رایج در بخش کشاورزی و افزایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در آن از دیگر راهبردهای سازمان جهاد کشاورزی در سال ۹۸ می¬باشد.

طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵، قم دارای ۱۲۷ روستا با جمعیت بالای ۲۰ خانوار است؛ جمعیت ساکن مناطق روستایی این استان بیش از ۵۵ هزار و ۸۶۵ نفر است که در قالب ۱۷ هزار و ۳۸۵ خانوار زندگی می‌کنند.

در بخش کشاورزی کل زمین‌های قابل‌کشت قم برابر ۱۰۵ هزار و ۷۳۰ هکتار است که این میزان ۴۶/0 درصد کل اراضی قابل‌کشت کشور میباشد که شامل ۲۰ هزار هکتار باغ و ۴۲ هزار هکتار زراعت است.

میزان متوسط تولید بخش کشاورزی قم در سال برابر ۷۴۶ هزار تن شامل ۴۲۵ هزار تن محصولات زراعی و باغی، یک هزار و ۵۰۰ تن آبزیان و ۳۲۰ هزار تن محصولات دامی است.

وی ادامه داد: مدیریت صنایع سازمان جهاد کشاورزی قم تلاش می‌کند تا علاوه بر ایجاد ارزش‌افزوده در فعالیت‌های اقتصادی کشاورزی، در جهت کاهش ضایعات و افزایش جذب مواد خام و ایجاد فرصت‌های جدید شغلی اقدام نماید.

طاهری فرد افزود:‌ بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده با توجه به تنوع بخشی به تولیدات بخش کشاورزی استان همانند تولید گل محمدی، گیاهان داروئی، تولید محصولات کشاورزی حاصل از اصلاح الگوی کشت و همچنین بارآوری باغات پسته، این مدیریت نسبت به صدور‌ مجوزهای لازم برای فعالیت بخش خصوصی و معرفی متقاضیان اخذ تسهیلات در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقدام می¬نماید.

وی بیان کرد: ارائه بسته‌های حمایتی و مشاوره¬های کارشناسی جهت تشویق سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به فعالیت در بخش صنایع تبدیلی و غذایی استان از دیگر برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی در سال رونق تولید است.

وی ادامه داد: نظر باینکه صنایع تبدیلی و غذایی از جمله مهمترین حلقه‌ی زنجیره تولید محصولات کشاورزی برای تولید محصولات سالم میباشد لذا حمایت از این صنایع در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان قرار دارد.