معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی:

استان قم در توسعه روش های مدرن آبیاری در کشور پیشتاز است

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: استان قم یکی از استان های پیشتاز در توسعه روش های مدرن آبیاری در بخش کشاورزی است.

مهندس علی مراد اکبری در حاشیه بازدید از پروژه های آبیاری نوین سازمان جهاد کشاورزی استان قم، اظهار داشت: برای بهینه سازی مصرف آب، افزایش کارایی و نهایتا بهره وری در مصرف آب، یکی از روش هایی که در کشور پیگیری می کنیم، توسعه روش های مدرن آبیاری است.

وی افزود: در همین راستا در سال 96 بیش از 280 هزار هکتار سیستم های نوین آبیاری در سطح مزارع و باغات کشور اجرا شده است.

وی بیان داشت: رویکرد وزارت جهاد کشاورزی در حوزه آب در مرحله اول اجرای سیستم های آبیاری میکرو و در مراحل بعد سیستم های کلاسیک و سایر سیستم های کم فشار است.

اکبری ضمن ابراز رضایت از اجرای سیستم های نوین آبیاری در استان قم، اضافه کرد: امروز از چند مزرعه در استان قم بازدید داشتم که عملکرد مجموعه سازمان جهاد کشاورزی در اجرای سیستم های نوین آبیاری در این مزارع رضایتبخش است.

وی تصریح کرد: در یک مزرعه گندم که با روش «تیپ» آبیاری شده با حدود دو هزار 600 متر مکعب مصرف آب بین 7 تا 8 تن گندم در هکتار تولید شده که این نشان می دهد کارایی روش های نوین آبیاری بسیار بالاست و می توانیم بحران آب را در کشور با این روش مدیریت نمائیم.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه استان قم در اجرای سیستم های نوین آبیاری خیز بسیار خوبی را برداشته است، خاطر نشان کرد: تا قبل ازسال 92 متوسط اجرای سیستم های نوین آبیاری در استان قم حدود 750 الی 800 هکتار در سال بود که این میزان در سال گذشته به بالغ بر 4 هزار هکتار رسیده و امسال نیز اجرای 5 هزار هکتار سیستم نوین آبیاری را در استان قم در دستور کار داریم.

اکبری با اشاره به اینکه در بحث تامین منابع مالی اجرای سیستم های نوین آبیاری در استان قم هیچ گونه مشکلی وجود ندارد، گفت: هر گونه برنامه ای برای توسعه سیستم های نوین آبیاری در استان قم عملیاتی بشود، منابع مالی آن در مرکز تامین خواهد شد.

وی با بیان این مطلب که منابع مالی اجرای سیستم های نوین آبیاری را از دو محل تامین کردیم، افزود: با اذن رهبر معظم انقلاب از محل صندوق توسعه ملی 250 میلیون دلار در اختیار وزارت جهاد کشاورزی برای توسعه روش های مدرن آبیاری قرار گرفته شده و حدود 800 میلیارد تومان نیز از محل منابع عمومی دولت به این امر اختصاص داده شده است و در مجموع با حدود 2 هزار میلیارد تومان اعتبار می توانیم بالغ بر 200 هزار هکتار آبیاری تحت فشار را در کشور اجرا نمائیم.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در ادامه سخنان خود خاطر نشان کرد: در استان قم از چند مزرعه بازدید کردم که خوشبختانه اقدامات بسیار خوبی در مزارع و باغات استان قم در خصوص بهینه سازی مصرف آب انجام شده که قابل تقدیر است.

وی افزود: امیدوارم همین عزمی که در استان قم برای اجرای سیستم های نوین آبیاری ایجاد شده در سایر نقاط کشور نیز ایجاد شود تا بتوانیم در اقصی نقاط کشور به خصوص در مناطق کم آب و در فلات مرکزی منابع آبی را مدیریت نمائیم.

اکبری با تاکید بر اینکه مدیریت منابع آبی جزء برنامه های دولت است، خاطر نشان کرد: طی چند سال گذشته بیش از 10 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی با موافقت مقام معظم رهبری برای تنظیم، مهار و توزیع منابع آبی در کشور هزینه شده و حدود یک میلیون هکتار نیز در دست اجرا داریم و این نشان می دهد که دولت عزم راسخی را برای مدیریت مصرف منابع آب در کشور به کار گرفته است.