مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان قم:

سامانه 131 آماده دریافت گزارشات مردمی در خصوص تغییر کاربری اراضی کشاورزی است

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: سامانه 131 به صورت شبانه روزی آماده دریافت گزارشات مردمی در خصوص تغییر کاربری اراضی کشاورزی است.

محمد ابراهیم نجابت که در حاشیه مانور سامانه 131 گشت حفظ کاربری اراضی کشاورزی استان سخن می گفت ضمن تبریک سالروز تشکیل سازمان امور اراضی کشور، اظهار داشت: یکی از وظایف حاکمیتی که سازمان جهاد کشاورزی متولی آن است، اجرای قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغات است که در این راستا مدیریت امور اراضی اقدامات گسترده ای را انجام داده است.

وی افزود: راه اندازی سامانه 131 که به صورت شبانه روزی آماده دریافت گزارشات مردمی در خصوص تغییر کاربری اراضی کشاورزی است، ایجاد و راه اندازی گشت های حفاظتی از جمله اقدامات این مدیریت برای حفظ کاربری اراضی کشاورزی استان به شمار می رود.

وی با تاکید بر اینکه در سطح استان قم هماهنگی بسیار خوبی در بین دستگاه های اجرایی برای حفظ کاربری اراضی کشاورزی وجود دارد، بیان داشت: در حال حاضر ستاد پیشگیری از زمین خواری در استانداری قم فعال است و تمام دستگاه های عضو می توانند از این ظرفیت برای جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی استفاده نمایند.

نجابت ادامه داد: شورای حفظ حقوق بیت المال نیز یک ظرفیت بسیار خوب دیگری است تا از این طریق هماهنگی های بین دستگاهی لازم را برای جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی انجام دهد.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان قم از کاهش تخلفات تغییر کاربری اراضی کشاورزی در استان خبر داد و گفت: با توجه به اقدامات بسیار خوبی که در این زمینه صورت گرفته، مردم ترجیح می دهند برای تغییر کاربری اراضی کشاورزی اقدام به اخذ مجوز ازمراجع ذیربط نمایند.

وی با اشاره به اینکه طی 4 سال گذشته یک هزار و 800 پرونده تغییر کاربری غیرمجاز اراض کشاورزی در استان تشکیل شده است، افزود: این پرونده ها در مراحل مختلف پیگیری شده و برخی از آنان منجر به صدور رای بر علیه فرد متخلف گردیده و ما نیز نسبت به اجرای حکم اقدام کردهایم.

نجابت به عملکرد این مدیریت در سال 96 اشاره کرد و گفت: طی مدت زمان مذکور 222 فقره تغییر کاربری غیرمجاز در استان قم شناسایی شده که از این تعداد 192 مورد اخطار توقف عملیات گرفته اند و 46 مورد نیز منجر به اجرای حکم شده است.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال 96 تا کنون 222 مورد طرح دعوی در خصوص تغییر غیرمجاز اراضی کشاورزی در مراجع قضایی داشته ایم، خاطر نشان کرد: از این تعداد 67 مورد رای به نفع دولت صادر شده و 47 مورد نیز به مرحله تجدید نظر رسیده است.

وی گفت: 86 مورد نیز در مرحله بدوی رای بر علیه ما صادر شده و در مجموع 155 مورد به مرحله تجدید نظر رسیده که مراحل نهایی را طی می کنند و در صورتی که به اجرای حکم برسند، می توانیم به نتیجه نهایی از تشکیل پرونده برسیم و اراضی کشاورزی استان را حفظ نمائیم.