جمع‌آوری اطلاعات حدود  پنج هزار واحد تولیدی در استان قم

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی گفت: اطلاعات حدود پنج هزار واحد تولیدی کشاورزی و صنایع جانبی  اعم از مرغداری‌ها ، دامداری‌ها، گلخانه‌ها، صنایع کشاورزی، مزارع پرورش ماهی و مجتمع‌های تولیدی کشاورزی جمع‌آوری‌شده است.

 به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قم، علی‌اصغر همت با اشاره به اهمیت کاربرد GIS در تحلیل داده‌ها اظهار داشت: امروزه در اختیار داشتن داده‌های بهنگام و استخراج اطلاعات مورد نیاز از این داده‌ها در گرفتن تصمیمات درست و به هنگام و مدیریت صحیح دارای اهمیت وافری است.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی با بیان کاربرد GIS در تحلیل اطلاعات جغرافیایی به‌عنوان ابزاری مهم در مدیریت داده‌های زمین افزود: استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی (سیستم اطلاعات مکانی) برای كشف ارتباطات پیچیده و ناپیدای بین پدیده‌های مختلف زمین‌شناسی یکی از ابزارهای مهم برای سازمان جهاد کشاورزی است.

وی ذخیره ، نگهداری ، مدیریت و تجزیه‌وتحلیل اطلاعات جغرافیایی را باعث  سرعت  بخشيدن  به پردازش داده‌ها و اطلاعات دانست و ادامه داد: به‌منظور یکپارچه‌سازی فعالیت‌های معاونت بهبود تولیدات دامی و نظارت بهتر بر عملکرد واحدهای تولیدی استان، کلیه اطلاعات واحدهای مرغداری و دامداری  اعم از صنعتی و سنتی پس از برداشت  در این سیستم جمع‌بندی می‌شود.

همت از جمع‌آوری اطلاعات حدود پنج هزار واحد تولیدی کشاورزی و صنایع جانبی  اعم از مرغداری‌ها ، دامداری‌ها، گلخانه‌ها، صنایع کشاورزی، مزارع پرورش ماهی و مجتمع‌های دامپروری و کاروانسراهای دام  خبر داد و گفت: اطلاعات کلیه واحدها ، شامل مستندات مربوط به تأسیس، بهره‌برداری و کوچک روستایی پیاده‌سازی شده و سپس اسکن پرونده‌ها به تک‌تک واحدها الحاق گردیده است.

وی مهم‌ترین  مزایای این سیستم را تهیه گزارش‌های آماری ، تعیین فواصل بین واحدها ، استفاده از لایه‌های اطلاعاتی دیگر ، شناسایی بافت منطقه بر اساس  دام قالب منطقه عنوان و تصریح کرد: با استفاده از این سیستم  با مشاهده واحد در محیط  جغرافیایی کلیه مدارک داخل پرونده بدون نیاز به فیزیک پرونده قابل‌ رؤیت است.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی با تأکید بر کاربردی بودن این سیستم در سازمان جهاد کشاورزی بیان  کرد: این سیستم به‌حق یکی از کامل‌ترین و بی‌نقص‌ترین برنامه‌هایی است که  در این زمینه راه‌اندازی گردیده است و می‌توان ادعا کرد جزء فعالیت‌های برجسته و افتخارآفرین سازمان است .

وی در پایان خاطرنشان کرد: ً این برنامه به جهت دسترسی کلیه همکاران و کاربران ویژه در قالب تحت وب نیز راه‌اندازی گردیده است.