واگذاری زمین بدون هماهنگی و استعلام ازاداره کل پدافند غیرعامل غیرقانونی است

مدیرکل پدافند غیرعامل استان قم گفت: واگذاری زمین بدون هماهنگی با اداره کل پدافند غیرعامل غیرقانونی بوده و ساخت‌وسازهایی که با مجوز جهاد کشاورزی انجام می‌شود باید در حوزه کاربری دارای مطالعات پدافند غیرعامل باشند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قم، مهدی متقیان در جلسه کارگروه جهاد کشاورزی شورای پدافند غیرعامل استان با ابراز تشکر از فعالیت‌های کارگروه جهاد کشاورزی اظهار داشت: شرایط ویژه کشور از حیث تحریم‌ها و جنگ‌هایی که آمریکا در همه حوزه‌ها از قبیل زیستی، دیپلماتیک، اقتصادی ، سایبری و غیره علیه ایران راه انداخته  به ما اجازه از دست دادن فرصت‌ها را نمی‌دهد.

وی ادامه خوش‌خیالی‌ها افراد را در انجام ندادم وظایف خود در کشور عامل ایجاد آسیب‌پذیری در برابر دشمن دانست و افزود: کارگروه جهاد کشاورزی  با توجه به شرایط ویژه کشور و استان قم دارای مسئولیت سنگین‌تری بوده و چنانچه نیازمند تغییراتی است باید هرچه سریع‌تر انجام شود.

مدیرکل پدافند غیرعامل استان قم حوزه فعالیت پدافند را 8 مورد اعلام و تصریح کرد: باید همه 11 کارگروه و کسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند به‌صورت دقیق و درست مسئولیت‌های خود را انجام داده تا بتوانیم به‌موقع جلوی آسیب‌های احتمالی به کشور را بگیریم.

وی حوزه زیستی را با 6 زیرشاخه مربوط به جهاد کشاورزی دانست و ادامه داد: زیرشاخه‌های دارو، دام و طیور، منابع طبیعی، انسان، امنیت غذایی و محیط‌زیست زیرشاخه‌هایی هستند که ارتباط مستقیم با جهاد کشاورزی داشته و باید موردتوجه بیشتری قرار گیرد.

متقیان از همکاری تمام ارگان‌های مرتبط مانند سپاه پاسداران ، اطلاعات و نیروی انتظامی با جهاد کشاورزی خبر داد و خاطرنشان کرد: حوزه سایبری و شیمیایی نیز یکی از حوزه‌های است که  ارگان‌ها درگیر آن بوده و جهاد کشاورزی نیز با توجه به محدود فعالیت‌هایش در حوزه زمین با آن در ارتباط است.

وی واگذاری زمین بدون هماهنگی و استعلام از اداره کل پدافند غیرعامل را غیرقانونی دانست و ادامه داد: ساخت‌وسازهایی که با مجوز جهاد کشاورزی انجام می‌شود باید در حوزه کاربری دارای مطالعات پدافند غیرعامل باشند.

مدیرکل پدافند غیرعامل استان قم حوزه آمادگی و آگاهی مردم را مرتبط با جهاد کشاورزی عنوان کرد و گفت: باید جهاد کشاورزی در این حوزه نیز قوی ورود کرده و با توجه به اهمیت آموزش و آمادگی مردم اقدامات لازم را انجام دهد.

وی شورای پدافند غیر عامل استان را آماده همکاری با جهاد کشاورزی خواند و بیان کرد: اعتبار لازم در برنامه ششم و قانون بودجه سال 98 برای فعالیت‌ها حوزه پدافند غیرعامل دیده‌شده و ما منتظر دریافت مجوزهای لازم جهت ساماندهی اعتبارات سال 98 هستیم.

متقیان محصول پدافند غیرعامل را امنیت مردم دانست و افزود: باید امسال عملیاتی واردشده و کارگروه جهاد کشاورزی استان قم با عملکرد خوب الگوی استان‌های دیگر شده و با برگزاری رزمایش پدافند گام نخست را برداریم.

وی در پایان با ارائه پیشنهاد برگزاری همایش ملی پدافند غیرعامل در حوزه کشاورز تأکید کرد: استان قم  برای  برگزاری همایش ملی پدافند غیرعامل در حوزه کشاورز آماده بوده و می‌تواند میزبانی آن را با همکاری جهاد کشاورزی بر عهده گیرد.