اولین اجلاس سراسری کانون های تخصصی بسیج وزارت جهاد کشاورزی

به مناسبت هفته پژوهش بطور همزمان در 31 سازمان جهاد کشاورزی استان های کشور ،  اولین همایش کانونهای تخصصی بسیج ، گردهمایی  گروه های جهادی حیدریون و پایگاههای مقاومت بسیج جهاد کشاورزی استانها بصورت ویدئو کنفرانس با حضور جناب آقای مهندس کشاورزی سرپرست محترم وزارتخانه، آقای آیت الله تقوی نماینده معظم ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی ، دکتر فلسفی فرمانده مرکز مقاومت بسیج وزارت جهاد کشاورزی و سایرمسئولین در روز یکشنبه مورخ 24/9/98 برگزار شد.

بنا به اعلام روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قم ، اولین اجلاس سراسری کانونهای تخصصی بسیج کشاورزی بصورت ویدئو کنفرانس همزمان با سراسر ایران در سالن جلسات شهید شرعی سازمان جهاد کشاورزی استان قم با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم ، نماینده ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان ، مسئول کانون تخصصی بسیج سازمان جهاد کشاورزی استان ، جانشین سازمان بسیج کارمندی و کارگری استان ، جانشین حوزه مقاومت بسیج حضرت ولی عصر ( عج) ، جانشین سازمان بسیج سازندگی ، فرمانده پایگاه بسیج اداره کل منابع طبیعی استان ، اعضای شورای پایگاه مقاومت بسیج جهاد کشاورزی ، مسئولین کمیته های تخصصی بسیج سازمان ، مسئولین بسیج مراکز جهاد بخش و مسئولین بسیج ادارات وابسته برگزار شد.

دکتر فلسفی فرمانده مرکز مقاومت بسیج وزارت جهاد کشاورزی، در این اجلاس گفت: 8100 بسیجی در وزارت جهاد کشاورزی و سازمانهای جهاد کشاورزی وجود دارد و جهاد کشاورزی پنجمین دستگاه در خصوص بسیج تخصصی است  و در آغاز هفته پژوهش 1300 دفتر کانون تخصصی بسیج کشاورزان در مراکز جهاد کشاورزی دهستان ها همزمان با این اجلاس افتتاح شد. بسیج وزارت جهاد کشاورزی به عنوان یکی از ۵ دستگاهی است که توسط بسیج مستضعفین، دستگاه ملی با کارکرد تخصصی تعیین شده است. وی اشاره نمود بسیج جهاد کشاورزی به دو صورت عمومی و تخصصی فعالیت می نماید.

وی از جمله اقدامات مرکز مقاومت بسیج وزارت جهاد کشاورزی را ایجاد ۵۲ کانون تخصصی ملی و استانی و ۱۱ هزار هسته تخصصی عنوان کرد و افزود: تأسیس گروه جهادی حیدریون با بیش از ۲۷۰۰ عضو و ایجاد مرکز اسناد و دبیرخانه الکترونیکی بسیج تخصصی  در این مرکز انجام شده است.

دکتر فلسفی تصریح کرد: بهره وری کشاورزی و توسعه پایدار تجارت حلال مدیریت جهادی است و با آموزش به کشاورزان و باغداران از جمله کارهای تخصصی در این مسیر است.

وی در پایان اظهار داشت: گسترش کشاورزی هوشمند با پهپادها ممکن می شود و کمک به پایداری تولید از اهداف کانونهای تخصصی بسیجیان است.

فرمانده مرکز مقاومت بسیج وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: انعقاد تفاهم نامه با سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی در طرح کاداستر، ایجاد پایگاه اطلاع رسانی کانون های تخصصی بسیج جهاد کشاورزی (پاک)، ایجاد رادیو اینترنتی جهاد (راج) و تدوین پیش نویس صندوق کارآفرینی کانون های تخصصی بخش کشاورزی از دیگر فعالیت های این مرکز بوده است.

فلسفی با اشاره به افتتاح مرکز مانیتورینگ و پایش تهدیدات بخش کشاورزی، گفت: امید می‌رود با افتتاح این مرکز بتوانیم تنظیم بازار محصولات کشاورزی و نظارت بر عرضه و تقاضا را با توسعه اقتصاد کشاورزی در بستر الکترونیک فراهم کنیم.

آیت الله تقوی در ادامه این اجلاس با اشاره به اینکه لازم است تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم، تصریح کرد: با فعال شدن شبکه مجازی کانون های تخصصی بسیج وزارت جهاد کشاورز (پاک ) و ارتباط استان ها با یکدیگر، کارشناسان می توانند با هم تعامل داشته باشند و در این راه از نیروه های متخصص بهره گرفت و اطلاعات را به کشاورزان منتقل نمود.

وی اظهار داشت: کشاورزان ایران غیرت بالائی نسبت به کشورشان دارند و بسیج هم در بحث تخصصی مانند امنیت غذایی، تولید و ... فعالیت نموده و نتایج را از طریق این شبکه منتقل نمایند و کار بسیار ارزشمندی است.  

وی با تاکید بر اینکه وزارت جهاد کشاورزی، وزارت معیشت مردم است و هچ وزارتخانه‌ای این چنین با معیشت مردم در ارتباط نیست، افزود: امروزه کمبودی در تامین اقلام اساسی در کشور وجود ندارد و تامین این اقلام با تولید کشاورزی و هدایت متخصصین وزارت جهاد کشاورزی انجام شده است. اگر امروز در تولید محصولات کشاورزی آرامش داریم به دلیل مدیریت مناسب در وزارت جهاد کشاورزی است.

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه امروز بسیج یک جریان جهانی شده است، افزود: بسیج در انقلاب ما تجربه موفقی بوده که کشورهایی همچون سوریه، عراق و لیبی از آن بهره می‌برند.

وی با بیان اینکه مردم باید وارد صحنه شوند، گفت: دولت با امکانات بسیار برای حل مشکلات جامعه نیازمند همراهی مردم است؛ در حال حاضر صحنه جنگ از عرصه نظامی به عرصه اقتصادی تغییر یافته و بر این اساس مقام معظم رهبری در سال های اخیر شعارهایی با نام‌ نام اقتصاد مقاومتی و رونق تولید تعیین کرده‌اند.

در این همایش آقای مهندس عباس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی بیان داشت: هدف وزارتخانه پایداری تولید با کیفیت است و در کنار آن حفاظت از منابع آب و خام و اقتصاد پایدار کشاورزان مطرح می باشد.

وی ادامه داد: در این مسیر لازم است تقابل به جای تعامل قرار گیرد و بایستی زنجیره تولید به محققین متصل شود و کشاورزی پایدار نیازمند به پشتیبان تحقیقاتی است.

مهندس کشاورز اذعان داشت: ایجاد بسیج آموزشی سبب افزایش توانایی بیشتر و کاهش مشکلات در مسیر تولید است و برنامه های منسجم با مدیریت زمان و پیش بینی خطرات ، راه برون رفت از بحران های احتمالی است.

وی با بیان اینکه ظرفیت برای افزایش تولید وجود دارد، ابراز داشت: گندم باید خودکفا بماند و نگرانی برای امنیت غذای وجود نداشته باشد و حفظ طبیعت موجب امنیت غذایی است و حفظ طبیعت مسئله مهمی است.

وی تصریح کرد: تولید مهمترین وظیفه ما در وزارت جهاد کشاورزی است و مقوله تولید با سه اصل کشاورزی پایدار، رفع موانع و مدیریت بازار در ارتباط است.

دکتر پورمیدانی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت تعداد 19 کانون تخصصی بسیج در سازمان جهاد کشاورزی استان قم تشکیل گردیده و تعداد 230 عضویت بسیجی در این سازمان مشغول به فعالیت هستند. در سال97 و 98 تعداد 25 پیشنهاد تخصصی توسط کمیته های تخصصی بسیج سازمان به کانونهای تخصصی بسیج وزارت جهاد کشاورزی انعکاس یافته است. همزمان با این اجلاس ، کانون تخصصی بسیج کشاورزان مرکز جهاد کشاورزی حومه قم افتتاح گردید.