رییس سازمان جهاد کشاورزی قم:

طرح‌های بزرگ کشاورزی امسال در قم به بهره‌برداری می‌رسد

قم - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی قم، گفت: براساس برنامه تدوین شده، طرح‌های بزرگ اقتصادی در حوزه کشاورزی و بخش‌های وابسته به آن طی سال‌جاری در قم به‌بهره‌برداری خواهد رسید.

عباس پورمیدانی روز چهارشنبه درگفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، بیان کرد: برای تکمیل طرح‌های مورد نظر که تاثیر بسزایی در افزایش سطح تولید محصولات کشاورزی قم خواهد داشت، درکنار اعتبارات دولتی، از سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی به نحو مطلوب استفاده خواهد شد.

وی همچنین افزود:‌ با بهره‌برداری از طرح‌های مورد نظر، فرصت‌های متعدد شغلی در بخش‌کشاورزی قم به وجود خواهد آمد و تعداد قابل توجهی از افراد دارای مدرک دانشگاهی در حوزه کشاورزی، خواهند توانست در زمینه‌های مرتبط با تحصیلات خود فعالیت کنند.

وی ادامه داد: ایجاد واحدهای پرورش انواع ماهیان خوراکی و زینتی، احداث واحدهای پرورش دام و طیور، اجرای گسترده سامانه‌های نوین آبیاری و ایجاد واحدهای فرآوری محصولات با رعایت بالاترین استانداردهای کیفی از جمله طرح‌های مهم مورد توجه سازمان جهاد کشاورزی قم در سال‌جاری است.

پورمیدانی گفت: کشاورزی قم با سرعت به سمت تحول و استفاده از جدیدترین روش‌های علمی برای افزایش سطح تولید محصولات پیش می‌رود و در همین راستا هر سال در مناسبت‌های مختلف به ویژه هفته دولت و دهه مبارک فجر شاهد به‌بهره‌برداری رسیدن تعداد قابل توجهی از طرح‌های بزرگ تولیدی در این بخش مهم اقتصادی استان هستیم.

وی همچنین با اشاره به نقش مهم واحدهای فرآوری محصولات کشاورزی در افزایش درآمدزایی این بخش، بیان کرد: فرآوری محصولات کشاورزی علاوه بر ارتقا تولید و اشتغال، موجب کاهش تلفات تولید و زیان‌های ناشی از آن‌ نیز می‌شود.

بیشتر بهره‌برداران بخش کشاورزی قم را روستاییان استان تشکیل می‌دهند به‌نحوی‌که کشاورزی به‌تنهایی بیش از ۴۵ درصد اشتغال روستائیان در بخش‌های مختلف استان را به خود اختصاص داده است. میزان متوسط تولید بخش کشاورزی استان قم در سال حدود یک میلیون تن در زمینهٔ محصولات زراعی،‌ باغی،‌ دامی و شیلات است.